SERP چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

SERP یا صفحه نتایج موتور جستجو چیست؟

SERP یا صفحه نتایج موتور جستجو، به صفحه ای گفته می شود که پس از جستجوی کلمات کلیدی به نمایش در می آید. در واقع SERP شامل لیستی از URL های مرتبط با پرس و جو (کلیدواژه) را به کاربر نمایش می دهد. 

SERP گلچینی از بهترین نتایج را بر اساس الگوریتم های گوگل به کاربران نمایش می دهد. الگوریتم های گوگل دائما بروزرسانی می شوند تا بتوانند در کسری از ثانیه مرتبط ترین و معتبرترین نتایج را برای کاربران تولید کنند. 

SERP
صفحه SERP – Search Engine Resulg Page در گوگل

SERP چگونه تولید می شود؟ 

هنگامی که کاربران به وب سایت گوگل مراجعه می کنند و عبارات کلیدی خود را ارسال می کنند، موتور جستجو، در فهرست وب سایت ها جستجو می کند تا مرتبط ترین نتایج را بیابد.

از آنجایی که مدت زمان بارگزاری اطلاعات برای گوگل بسیار حائز اهمیت است، این موتور جستجو قصد دارد، کاربر با صرف کمترین زمان به بهترین نتایج دست پیدا کند. روند ارائه اطلاعات پس از ارسال هر پرس و جو در کسری از ثانیه انجام می شود. 

برای درک بهتر اینکه SERP چگونه تولید می شود، در ابتدا باید بدانیم موتورهای جستجو چگونه کار می کنند: 

  1. Crawling (جمع آوری اطلاعات)
  2. Indexing ( فرآیند ذخیره سازی اطلاعات)
  3. Pulling Results (مرتب کردن نتایج و ارتباط کلمات کلیدی وارد شده با وب سایت ها)

 


همچنین برای جزئیات بیشتر پیشنهاد می شود مقاله زیر را مطالعه کنید. 

 این مقاله را بخوانید: موتور جستجو چیست؟ 


نتایج ارگانیک و تبلیغات در گوگل:

SERP
تفاوت نتایج ارگانیک و تبلیغات در گوگل

در موتور جستجوی گوگل، ۲ نوع نتایج جستجو وجود دارد: 

۱) نتایج ارگانیک: به نتایجی گفته می شود که براساس فرآیند سئو و بهینه سازی در لیست نتایج مرتب شده اند و گوگل برای رتبه بندی مناسب و بهینه آنها از فاکتورهای مختلفی استفاده می کند. ۲ فاکتور اصلی و بسیار مهم برای حضور در نتایج طبیعی، محتوا و بک لینک هستند. 

۲) تبلیغات در گوگل: قرار گرفتن لینک وب سایت شما در نتایج گوگل به ازای پرداخت هزینه برای هر کلمه کلیدی را نتایج پولی یا تبلیغات در گوگل می گویند. 

چگونه نتایج ارگانیک و تبلیغات را تشخیص دهیم؟ 

در گذشته ممکن بود کسی این موارد را بخوبی درک نکند، زیرا هر دو نتایج بسیار شبیه به هم بودند. اما امروزه تفاوت هایی را می توان در بین آنها مشاهده کرد. اگر مجددا به تصویر بالا نگاه کنید متوجه خواهید شد که در سمت چپ تصویر عبارت AD درج شده است، اگر در نتایج جستجو گوگل با این عبارت برخورد کردید، مطمئن باشید که در حال مشاهده یک نتیجه تبلیغاتی هستید. 

ویژگی های SERP چیست؟ 

یکی از ویژگی های بسیار مهم SERP، نتایجی هستند که اطلاعات پیشرفته ای را در همان صفحه نتایج جستجو، با توجه به عبارتی که جستجو می کنید به شما ارائه می دهند. برخی از این نتایج را می توانید در بالای تمامی نتایج ارگانیک و پولی، وسط یا در پایین صفحه نتایج مشاهده کنید.

این ویژگی باعث می شود اطلاعات بیشتری نسبت به نتایج ارگانیک یا پولی به دست بیاورید، این به آن معنی است که شما حتما لازم نیست بر روی لینک موجود در نتایج کلیک کنید. این فرآیند از نرخ CTR بسیار بالایی برخوردار است.

ویژگی های SERP
ویژگی های SERP

در گذشته SERP شامل نتایج ارگانیک، لینک های اسپانسرینگ و اکستنشن ها می شد، اما امروزه شما بسیاری از ویژگی های جدید SERP که شامل:  Snippets، جعبه های پاسخ، کروسل ها، داستان های برتر تجاری و محلی و بسیاری از موارد دیگر است را مشاهده می کنید. گوگل در تمام مدت ویژگی های جدید را  ارزیابی کرده و سپس آنها را بروزرسانی می کند.

وب سایت شما باید در نتایج SERP به شکلی قابل درک برای کاربران نمایش داده شود، تا کاربران بتوانند با کلیک بر روی لینک وب سایت شما جزئیات بیشتری را مشاهده کنند. در واقع ۳ بخش اصلی وجود دارد که کاربران با توجه به آنها بر روی لینک وب سایت شما کلیک می کنند: 

  1. تایتل تگ (Title Tag)
  2. URL
  3. متا دسکریپشن (Meta Description) 

همه آنها بخشی از سئو هستند، بنابراین شما می توانید با تعریف منحصر به فرد تایتل تگ و بخصوص متا دسکریپشن، بخشی از نتایج گوگل را از آن خود کنید و به کاربران این اطمینان را می دهید تا در حال مشاهده نتیجه مرتبط هستند. 

سایت لینک(Sitelink) چیست؟

سایت لینک ها درست زیر برخی از نتایج ارگانیک وجود دارند. هدف Sitelink کمک به کاربران، جهت دسترسی سریعتر به بخش مورد نظر در یک وب سایت است. به لطف سایت لینک ها، کاربران تنها با یک کلیک به صفحه مورد نظر خود دسترسی پیدا می کنند. در بالای سایت لینک ماهیت اسنیپت شما هم باعث جلب توجه کاربران می شود و فضای بیشتری را در بر می گیرد و این اتفاق باعث افزایش CTR (نرخ کلیک) وب سایت شما می شود. 

SERP Sitelinks
Sitelinks

به گفته گوگل: سایت لینک ها را زمانی به کاربر نشان خواهیم داد که مطمئن باشیم برای آنها مفید خواهند بود. اگر ساختار سایت شما بگونه ای باشد که به الگوریتم ما اجازه پیدا کردن سایت لینک های مناسب را نمی دهد یا فکر کنیم که سایت لینک های وب سایت شما با پرس و جو کاربر مناسب نباشند، ما آنها را نشان نخواهیم داد.

منبع:

mangools

قبل از دیگران از شگفتی های سایت با خبر شو

درباره نویسنده: عباس حبیبی

یک دیجیتال مارکتر :)

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *