موتور جستجو چیست و 10 موتور جستجوی برتر دنیا را در این پست بررسی خواهیم کرد.

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو یک ابزار آنلاین است که بر اساس کلیدواژه (کوئری) ارسال شده توسط کاربران، در پایگاه داده خود جستجو را انجام داده و نتیجه آنرا براساس ساختار مشخصی به کاربر نمایش می دهد. اغلب نتایجی که نمایش داده می شوند، به لحاظ معنایی با جستجوی کاربر مطابقت دارند.

موتورهای جستجو پاسخ سوالات کاربران را در دیتابیس پیدا می کنند، آنها را دسته بندی کرده و فهرستی سفارشی از این نتایج را بر اساس الگوریتم های مشخص شده در اختیار کاربر قرار می دهند، این فهرست به طور کلی صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) نامیده می شود.

پیشنهاد مطالب در سایت abbashabibi.comاین مقاله را بخوانید: SERP چیست؟ 

همانطور که می دانید موتورهای جستجوی بسیار زیادی در دنیا وجود دارند، در حالی که معروفترین آنها گوگل است. لازم به ذکر است بسیاری از مروگرها مانند کروم (Chrome)، فایرفاکس (Firefox)، سافاری (Safari)، اج (Edge) معمولا با یک موتور جستجوی پیش فرض (که به عنوان صفحه خانگی است) آغاز به کار می کنند.

موتور جستجو های مختلفی را در تصویر مشاهده می کنید.
برخی از صفحات خانگی موتورهای جستجو

موتور جستجو چگونه کار می کند؟

ممکن است نحوه کار موتورهای جستجو متفاوت باشند، اما ساختار یکسانی دارند. موتورهای جستجو، فعالیت های زیر را به صورت مشترک انجام می دهند: 

 1. Crawling – خزیدن (جستجوی اطلاعات در سطح وب)
 2. Indexing – ذخیره سازی(نمایه سازی- فهرست سازی)
 3. Creating Results – ایجاد نتایج (نمایش نتایج) 

۱-خزیدن:

روبات ها وظیفه جمع آوری اطلاعات از سطح اینترنت را دارند.  موتورهای جستجو، روبات های کوچکی دارند که وب سایت ها را در سرتاسر وب اسکن می کنند. این روبات های کوچک، همه بخش های وب سایت اعم از: پوشه ها، صفحات داخلی، محتوا و غیره را بررسی می کنند.

۲-ایندکس کردن:

زمانی که ربات ها به اطلاعات موجود در وب سایت شما دسترسی پیدا می کنند، زمان ایندکس کردن(ذخیره اطلاعات وب سایت شما در پایگاه داده) است. می توان این فرآیند را شبیه به یک کتابخانه شخصی آنلاین در نظر گرفت. برای کسب اطمینان از فرآیند ذخیره سازی(ایندکس) محتوا و صفحات وب سایت می توانید از دستوری که در ادامه آمده است استفاده کنید. 

توجه داشته باشید که وب سایت شما در ابتدا باید فرآیند ایندکس را پشت سرگذاشته باشد تا بتواند در نتایج جستجو ظاهر شود و برای کاربران قابل رویت باشد. لازم به ذکر است که ایندکس کردن یک فرآیند ثابت است و خزنده ها برای شناسایی داده های جدید مجددا به وب سایت مراجعه می کنند.

برای بررسی وضعیت ایندکس صفحات و محتوای وب سایت خود می توانید از دستور site:domain.com استفاده کنید. 

۳-ایجاد نتایج:

موتورهای جستجو نتایج را زمانی ایجاد می کنند که کاربر یک کوئری(عبارتی برای جستجو) را جستجو می کند، سپس موتور جستجو بر اساس الگوریتم های در نظر گرفته شده، بهترین نتیجه را انتخاب کرده و یک لیست مرتب برای کاربر ایجاد می کند.

موتور جستجو براساس تصویری که نمایش داده می شود در ابتدا در سطح وب می خزد، سپس اطلاعات را ایندکس می کند و در انتها آنرا برای کاربران نمایش می دهد.
نحوه کار موتورهای جستجو

الگوریتم موتور جستجو چیست؟

 الگوریتم موتور جستجو یک فرمول منحصر به فرد است که مشخص می کند چگونه وب سایت ها در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) دسته بندی و مرتب شوند. بنابراین می توان گفت الگوریتم هایی که برای موتورهای جستجو در نظر گرفته شده اند جزء راز و رمزهای موتورهای جستجو می باشند که نباید در جایی منتشر شوند. 

یکی از مهم ترین عوامل رتبه بندی در موتورهای جستجو ارتباط است، موتورهای جستجو تلاش می کنند با ارائه الگوریتم های مناسب، نتایج بسیار دقیق و کاملی را برای کاربران به ارمغان بیاورند. باید در نظر داشت که هدف اصلی موتورهای جستجو پیدا کردن همان چیزی است که کاربر  به دنبال آن است. به عنوان مثال اگر شما به دنبال یک رستوران در نزدیکی محل کارتان هستید، انتظار ندارید که نتایج یک گل فروشی آنلاین را به شما نمایش دهد. 

وقتی نوبت به گوگل می رسد عوامل رتبه بندی عباتند از:

 • وب سایت / محتوا
 • قدرت و مرتبط بودن بک لینک ها

برخی از عوامل رتبه بندی مهم دیگر عبارتند از:

 • بهینه سازی سایت برای موبایل
 • ساختار محتوا و رعایت اصول بهینه سازی
 • تجربه کاربری مناسب 
 • سرعت بارگزاری سایت 
 • سیگنال شبکه های اجتماعی
 • قدرت کلی دامنه

موتورهای جستجو محبوب کدامند؟

۱- Google:

همانطور که می دانید گوگل چندین سال است که رتبه اول در بین موتورهای جستجو را در دست دارد و می توان گفت این موتور جستجو محبوبیت جهانی دارد. گوگل در این صنعت بسیار غول پیکر است و دارای پیشرفته ترین الگوریتم ها است که روز به روز پیشرفته تر می شوند. این سیستم با استفاده از یادگیری ماشین، هوش مصنوعی، الگوریتم Rank Brain  و یک الگوریتم دیگر می تواند نتایج را با توجه به در خواست کاربر بررسی و پاسخ دهد. بیش از ۷۰ درصد از کاربران اینترنت در سراسر جهان از سال ۱۹۹۸ جستجوهای خود را در گوگل انجام می دهند.

۲-Baidu:

بایدو اولین موتور جستجو است که در سال ۲۰۰۰ در کشور چین راه اندازی شد. این موتور جستجو شباهت بسیار زیادی به گوگل دارد. بایدو با شرکت های مایکروسافت، کوالکوم، اینتل، در پروژه های مختلف هوش مصنوعی(AI) همکاری می کند. این کمپانی مانند گوگل در کنار محصول موتور جستجو، سرویس های دیگری مانند: خدمات ابری، نقشه ها، شبکه های اجتماعی،تولید محتوای ویدئویی یا تصویری و بسیاری خدمات دیگر را ارائه می دهد.

۳- Bing:

مایکروسافت موتور جستجوی خود را در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک پروژه جدید پس از موتور جستجوی گوگل راه اندازی کرد. هدف اصلی توسعه موتور جستجوی Bing، ایجاد یک رقیب قدرتمند برای گوگل بود، اما از دیدگاه جهانی این موضوع ادعایی دست نیافتنی است،  زیرا امروزه موتور جستجویی به قدرت و محبوبیت گوگل وجود ندارد.  جالب است بدانید در ایالات متحده، بینگ دومین ابزار محبوب برای جستجوهای اینترنتی است.

۴- Yahoo:

یاهو یکی از گسترده ترین سرویس دهنده های ایمیل و موتور جستجو بود، این شرکت در دهه ۱۹۹۰ رشد چشمگیری داشت اما بعد از سال ۲۰۰۰، این شرکت نتوانست در محصولات و خدمات خود خلاقیت و نوآوری ایجاد کند و با رشد فناوری های جدید و عقب ماندن از رقبا، ارزش خود را از دست داد. غول های دنیای IT، برای به دست آوردن کمپانی یاهو پیشنهادهای بسیاری را ارائه دادند، اما بعد از مقاومت های یاهو، سر انجام شرکت Verizon Communications درسال ۲۰۱۷ یاهو را خریداری شد. 

۵- Yandex:

یاندکس، موتور جستجوی کشور روسیه است. بر اساس گزارش ویکی پدیا، شرکت یاندکس بیش از ۵۰ درصد جستجوها را در روسیه پوشش می دهد، اگر چه الگوریتم این موتور جستجو به اندازه گوگل پیجیده نیست اما با ترکیب هوش مصنوعی و یادگیری ماشین که جستجو را تجزیه و تحلیل می کنند، نتایج آن روز به روز بهتر می شود. 

۶- ASK:

Ask (در گذشته Ask Jeeves) در سال ۱۹۹۶ راه اندازی شد. این برنامه برای پاسخ به سوالات ارسال شده به فرم جستجو طراحی شده بود. متاسفانه این موتور جستجو قادر به رقابت با بازیکنان بزرگ مانند یاهو و بینگ و گوگل نبود و همچنین در بیشتر مواقع نوار ابزار آن به صورت ناخواسته بر روی مرورگرها نصب می شد و این موضوع باعث افزایش ناراحتیکاربران شده بود. 

۷- DuckDuckGo:

متفاوت ترین موتور جستجو DuckDuckGo است. این مرورگر از حریم خصوصی کاربران به شدت محافظت می کند و توسط هیچ برنامه ای نمی توان به حریم کاربران نفوذ یا آنها را ردیابی کرد. این موتور جستجوگر نتایج را بر اساس جستجوهای قبلی نشان نمی دهد. به همین ترتیب، تبلیغ کنندگان نمی توانند رفتار کاربران را تحلیل و آنالیز کنند. اگر قصد تبلیغ در این موتور جستجو را دارید می توانید از طریق بینگ اقدام کنید، زیرا نتایج این موتور جستجو با بینگ و یاهو مشترک است.

۸- Naver:

Naver را می توان گوگل کره جنوبی دانست! این موتور جستجو ۷۵ درصد از جستجوها را در کشور کره پوشش می دهد. این موتو جستجو در سال ۱۹۹۹ راه اندازی شد و در سال ۲۰۰۰ توانست نتایجی را که با کلمات کلیدی وارد شده همخوانی داشتند، برای کاربران نمایش دهد. نتایج شامل وب سایت ها، تصاویر، بلاگ ها، رستوران ها، فروشگاه ها و … بود. گوگل این ویزگی را ۵ سال بعد با عنوان سئو محلی(local seo) راه اندازی کرد.

۹- AOL:

در دهه ۱۹۹۰ AOL، یکی از بزرگترین موتورهای جستجو دارای ربات های خزنده بود. این شرکت خدمات بسیاری را ارائه می کرد که مهم ترین آنها عبارتند از: خدمات ایمیل، پیک فوری، تولید محتوای ویدئویی، صفحات زرد، راهنمای شهرها، موتور جستجوی AOL، امروزه با بیش از ۰٫۵% از کاربران اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.

۱۰- Dogpile:

این موتور جستجوگر در سال ۱۹۹۵ راه اندازی شد و یک جستجوگر چند منظوره است. زمانی که کلیدواژه (کوئری) توسط کاربر ارائه می شود، این داگ پایل از طریق برقراری ارتباط با گوگل، یاهو، یاندکس و سایر موتورهای جستجو، نتایج را از آنها جمع آوری کرده و به کاربران نمایش می دهد.  

موتور جستجو محبوب در سال 2017
سهم موتورهای جستجو در بازار و استقبال کاربران

قبل از دیگران از شگفتی های سایت با خبر شو

درباره نویسنده: عباس حبیبی

یک دیجیتال مارکتر :)

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *